Her iyi endodonti tedavisi, iyi bir koronal restorasyon ile tamamlanmalıdır.

Bu işlem oldukça basittir: Endodontik prosedürlerde ulaşmak için uğraştığımız apikal sızdırmazlığı, mümkün olduğunca mükemmel bir koronal sızdırmazlık özelliği ile korumalıyız.

Günümüzde, en modern endodontik aletler sayesinde, kök kanallarını orijinal anatomiye saygılı, kolay ve güvenli yollarla ve en az invazif olacak şekilde tedavi edebiliyoruz.

Aynı minimal invazif yöntemlerle ve en yeni restoratif materyallerle bugün artık geçmişte olduğundan çok daha fazla diş kurtarabiliyoruz.

Her iki alandaki bilgilerimizi daha da geliştirdik ve artık operasyon süresinden tasarruf, hastalar açısından daha az rahatsızlık hissi, daha hızlı bir işlev geri kazanımı ve sonuç olarak estetik seviye kriterleri bakımından daha iyi sonuçlar alıyoruz.

Bu derste endodonti ve restoratif arasındaki yakın ilişkiye odaklanacağız.

Kişisel bakış açım endodontik bir perspektife odaklanır: ilk önce, endo ve post-endo restoratif prosedürleri normal ve zorlu vakalarda nasıl sadeleştirebileceğimizi göstereceğim.

Ardından posterior restorasyonları tartışacağız: direkt sınıf II'den indirekt restoratif çözümlere ve hatta endo olmayan vakalara kadar çeşitli bilgiler paylaşacağız.

 

Mauro Cabiddu CV